Tło w akwarium pełni ważną funkcję. Przede wszystkim, podkreśla walory estetyczne zbiornika, a odpowiednio dobrane i skonstruowane, potrafi dodać mu głębi. Z reguły do wyboru mamy dwa główne rodzaje teł: strukturalne oraz tła zewnętrze, na które składać mogą się tapety lub innego rodzaju rozwiązania. Które podejście jest lepsze?

Tła strukturalne

Tła strukturalne umieszcza się w środku zbiornika. Wykorzystanie mchów, skał, korzeni i innego rodzaju naturalnych materiałów zdaje egzamin tylko wtedy, gdy mamy dobrze ustabilizowaną wodę w zbiorniku i umiemy zadbać o tego typu elementy – wymagać będą one bowiem regularnego czyszczenia od glonów itp. Za to, tego typu tło prezentuje się niezwykle zjawisko. Należy również pamiętać, że tło wewnętrzne nadaje się do większych zbiorników, gdyż w zbyt małym akwarium zajmuje za dużo miejsca. Tło strukturalne posiada taką zaletę, że łatwo można w nim ukryć elementy wyposażenia akwarium, takie jak grzałka.

Tła zewnętrzne

W tym wypadku, tło zbiornika tworzy to, co znajduje się za tylną jego ścianą. Daje to dużą dowolność akwarystom. Często wybór pada na szeroko dostępne w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych, tapety czy fototapety. Innym razem, tylną ścianę zbiornika można zamalować specjalną farbą. Z reguły, wybiera się tła w kolorach ciemniejszych, na przykład czarnym, gdyż stanowi on świetny kolor bazowy, który dobrze eksponuje elementy sceny akwarium.

Niektórzy decydują się także na konstruowanie własnych teł, tworząc trójwymiarowe konstrukcje za akwarium, które dają wrażenie większej głębi.

Tło do akwarium JUWEL Poster. Źródło: akwarystyczny24.pl

Tła zewnętrzne posiadają taką zaletę, że nie zajmują miejsca w samym zbiorniku oraz nie wymagają prac konserwujących. W sklepach bez problemu zakupimy gotowe tła dopasowane pod względem rozmiarów do naszego zbiornika.

Które z rozwiązań jest lepsze?

Wiele zależeć będzie od stopnia naszego doświadczenia oraz wielkości zbiornika i oczekiwanych efektów. Choć tła strukturalne są niezwykle piękne, mogą również sprawiać więcej problemów, dlatego jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z akwarystyką, może lepiej sięgnąć po tła zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj