Woliery dla papug i ptaków egzotycznych

Woliery dla ptaków ozdobnych to duże klatki zapewniające ptakom optymalną przestrzeń do prawidłowego wzrostu. Są na tyle duże, że bez problemu zainstalujesz w nich niezbędne akcesoria oraz budki lęgowe. Jeżeli dysponujesz wolną przestrzenią ogrodową lub domową, wybierz woliery dla ptaków, w których możesz trzymać kilka par papug, zapewniając im idealne warunki do rozmnażania.

W wolierach dla papug o wielkości kilku metrów sześciennych ptaki mogą swobodnie latać, co w połączeniu z pełnowartościową karmą zapewnia im zdrowie i dobrą kondycję. Ponadto, woliery, dzięki swoim gabarytom umożliwiają posiadaczom egzotycznych ptaków ich swobodne karmienie oraz sprzątanie. Ich kolejną zaletą jest to, że aby cieszyć się obecnością swoich pierzastych przyjaciół, wystarczy tylko wyjść do ogrodu.

Jak zbudować wolierę dla ptaków?

Zanim zdecydujesz się na budowę woliery dla papug, pamiętaj, że klatka dla papugi powinna odpowiadać zarówno jego wielkości jak i upodobaniu do latania. Minimalna szerokość klatki powinna równać się podwójnym rozstawem jego skrzydeł, z kolei długość powinna umożliwiać krótki przelot, a nie wyłącznie skakanie z żerdzi na żerdź. W przypadku papugi falistej minimalne wymiary klatki to 40x60x50. Jeśli masz w planie hodować nimfy, wybierz klatkę o wymiarach co najmniej 60x120x80.

Istotną kwestią jest także rozstaw prętów – odstępy pomiędzy nimi nie mogą stwarzać ryzyka zaklinowania się ptaka, dlatego jeśli masz taką możliwość, wybierz jak największą klatkę, zwłaszcza jeśli nie hodujesz jednej sztuki ale całą gromadkę. W takim przypadku wybieraj proste klatki o kształcie prostopadłościanu, gdyż skomplikowane kształty stwarzają ryzyko urazów u ptaków.

Czyszczenie klatki dla ptaków

Łatwość w usuwaniu zanieczyszczeń z woliery zdeterminowana jest materiałem, z którego została wykonana. W przypadku drewnianych wolier, ptasie odchody przywierają do drewnianego stelaża i są trudne do usunięcia. Ponadto, w przypadku zawilgocenia klatki, może pojawić się pleśń, będąca siedliskiem różnych szkodliwych drobnoustrojów. Woliera dla ptaków wykonana z ocynkowanego lub stalowego, malowanego drutu pozwala na jej częste mycie i wyparzanie. Pamiętajmy, aby do metalowych wolier nie wkładać surowych owoców, których sok wchodząc z reakcję z cynkiem może przenikać do organizmu ptaków powodując różne choroby.

Podsumowanie

Woliery dla papug dzięki odpowiednio dobranym rozmiarom wpłyną na ich dobrostan, zapewniając im optymalne warunki do jedzenia, picia, latania i rozmnażania. Pamiętaj, że im większa klatka, tym więcej przestrzeni do beztroskiego latania dla papug, kanarków, papużek falistych i innych egzotycznych ptaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj