Pies to najpopularniejsze zwierzę domowe. Nie każdy właściciel zdaje sobie jednak sprawę z jego potrzeb. Odpowiednio dopasowana karma dla psa, spacery, zapewnienie ciągłych atrakcji i zabaw – to tylko niektóre sprawy, o których należy pamiętać. W dzisiejszych czasach nierzadko spotkać można „pieski torebkowe”, spędzające całe życie na kanapie przed telewizorem. Coraz mniej ludzi zastanawia się nad naturalnymi potrzebami zwierząt, próbując dostosować je do ludzkiego stylu życia.

Oczywiście są rasy mniej i bardziej ruchliwe. Każdy powinien wybrać takiego czworonoga, który w jakiś sposób wpisze się w naszą codzienność, ale musimy pamiętać, że nigdy nie będzie stuprocentowo taki jak my. W każdym psie obecne są jego pierwotne instynkty. Przed adopcją lub kupnem psa, warto dowiedzieć się wszystkiego na temat jego potrzeb co do spacerów, żywienia, wizyt weterynaryjnych czy tresury.

Jaką dietę zapewnić naszemu zwierzakowi?

Specyfika psów jest taka, że każdy z nich potrzebuje nieco innego żywienia. Dlatego istnieje na rynku wiele karm dla psów, które wpisują się w potrzeby danej rasy lub są dobierane względem wysiłku fizycznego. Psy sportowe lub policyjne muszą przyjąć dużą ilość energii i nierzadko jedzą po prostu więcej niż te o umiarkowanym wysiłku. Karma dla psa musi być dobrana w taki sposób, aby dostarczała mu wszystkich wartości odżywczych potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że psia dieta składa się w 60% z mięsa – dlatego poza mięsnymi składnikami, musi dostawać także warzywa i owoce, które będą wzbogaceniem żywienia. Każdy czworonóg reaguje też inaczej na dane składniki. Wiele jest psich alergików, które nie tolerują zbóż lub danego rodzaju mięsa, na przykład wołowiny. Pamiętajmy, żeby nie przekarmiać naszego pupila, co niestety zdarza się coraz częściej; w końcu słodkie i proszące oczy zwierzaka potrafią zdziałać cuda. Zazwyczaj na odwrocie opakowania z karmą dla psa są zalecenia co do żywienia – warto się ich trzymać, nadwaga bowiem jest bardzo niebezpieczna.

Czy można dawać psu dodatkowe przysmaki z naszego stołu?

Ludzie jedzenie nigdy nie powinno stanowić całości psiej diety. Jeśli jednak mamy czasami potrzebę ofiarowania naszemu czworonogowi jakiegoś smacznego kąska, musimy koniecznie dowiedzieć się co na to psie zdrowie. Są rzeczy, na które ludzie reagują dobrze, natomiast psy niekoniecznie. Są i takie, które w małych ilościach naszemu psu nie zaszkodzą. Pamiętajmy, że ludzkie mięso bywa przyprawione, co niekorzystnie wpływa na jelita zwierzaka. Podstawę diety powinna stanowić odpowiednia karma dla psa bądź dieta oparta na surowym mięsie – wszystko uzgodnione z doświadczonym lekarzem weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj