Ugryzienie kleszcza może być niezwykle groźne dla psa. Kleszcze powodują bowiem choroby, które potrafią doprowadzić nawet do śmierci zwierzęta. Jak dochodzi do ugryzienia kleszcza? Jak mu zapobiegać?

Jak dochodzi do ugryzienia kleszcza?

Sezon na kleszcze rozpoczyna się, jak tylko robi się ciepło. Owady te stają się aktywne, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 7°C. Oznacza to, że w miejscach, gdzie jest ciepło przez cały rok, sezon ten nigdy się nie kończy. Kleszcze najczęściej żyją na obrzeżach lasów, łąkach, ale także w parkach. Znaleźć je można na gałęziach drzew, krzakach czy wysokich źdźbłach trawy. Gdy kleszcze wyczują ofiarę, opadają na nią i wkłuwają się w skórę psa. Najczęściej do ukąszenia dochodzi w miejscach, gdzie ciało okryte jest cienką skórą, a do tego jest dobrze ukrwione. U psów najczęściej są to okolice łba, brzucha, ale także lędźwi.

Jakie choroby wywołuje ukąszenie kleszcza?

Najgroźniejszą chorobą, którą może wywołać ukąszenie kleszcza, jest babeszjoza, która może doprowadzić nawet do śmierci pupila w ciągu kilku dni. Objawy choroby mogą pojawić się od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu zakażonego kleszcza. Pies może wtedy mieć wysoką gorączkę, być senny, ale także stracić łaknienie i wymiotować. Zdarzają się, że u niektórych psów występować będą krwotoki i zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Ten zaś może prowadzić do zaburzeń ruchowych, wzrokowych czy neurologicznych. Leczenie babeszjozy należy podjąć od razu po jej rozpoznaniu.

Równie groźną dla psów chorobą może być dirofilarioza, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. W organizmie psa pojawiają się nicienie sercowe, które żyją w tętnicach płucowych zwierzęcia, ale czasami znaleźć można je w prawej części serca oraz przyległych naczyniach. Chore zwierzę przez wiele lat może nie przejawiać żadnych objawów. W pewnym momencie dojść może do niewydolności prawokomorowej serca, obrzęków jamy brzusznej i kończyn, utraty masy ciała i odwodnienia. U czworonogów, które wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, może dojść do śmerci na skutek niewydolności oddechowej. Leczenie choroby trwa kilka miesięcy, a pies musi zostać poddany zabiegowi usunięcia pasożytów oraz farmakoterapii.

Kleszcze mogą wywołać u psów także inne choroby, w tym:

  • erlichioze (mającą fazę utajnioną i ostrą),
  • anaplazmoze,
  • bartoneloze,
  • borelioze,
  • europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • mykoplasme

Jak zapobiegać ukąszeniu?

By zapobiec ukąszeniu naszego czworonoga przez kleszcza, możemy wykonać kilka działań. Możemy zdecydować się na preparaty w płynie, które aplikuje się na skórę psa. Preparat ten wnika do gruczołów łojowych skóry i mieszków włosowych, a z nich przechodzi na powierzchnię skóry. Tworzy w ten sposób swoistą „tarczę” ochronną na ciele zwierzęcia, która utrudnia żerowanie pasożytom. Dawkę preparatu ustala się na podstawie wagi psa, a podawanie preparatu powinno odbywać się raz w miesiącu.

Innym sposobem obrony zwierzęcia przed kleszczami są specjalne obroże przeciw kleszczom. Zawierają one substancję czynną, która jest uwalniana w regularnych odstępach. Tego rodzaju obroże zawierają kompozycje olejków eterycznych, które pozwalają na skuteczną ochronę przed pchłami i kleszczami.

Do odstraszania kleszczy można wykorzystać także specjalne urządzenia wytwarzające ultradźwięki. Te zaś blokują narząd u kleszczy, który służy do namierzania swojej ofiary. Bez tego narządu kleszcze nie są w stanie skutecznie polować. Urządzenia takie mają zasięg działania do 1,5m i przeważnie są w stanie działać do kilku miesięcy i można przypiąć je obroży lub szelek psa. Problemem jednak jest to, że produkty te przeważnie nie są wodoodporne, więc należy zwracać uwagę na to, co robi pies.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj