Chomiki często trafiają do domów z mniejszymi dziećmi, aby mogły one nauczyć się odpowiedzialności za drugą istotę. Nie należy jednak zostawiać ich całkowicie bez opieki rodziców dzieci, które nie zawsze pamiętają o wszystkich ich potrzebach.

O co należy zadbać przed kupnem chomika?

Na początku powinno się zainwestować w klatkę (jest to lepszy wybór niż terrarium, gdyż zwierzę będzie miało lepszy dostęp powietrza). Klatka musi mieć wymiary co najmniej 60x40cm. W mniejszej chomik będzie po prostu nieszczęśliwy, zabraknie mu miejsca do zabawy i ruchu.

Jeśli chodzi o wyposażenie klatki, należy kupić jak najwięcej ciekawych tuneli, drabinek, jakiś kołowrotek, tak aby gryzoń nie mógł się nudzić. Ponadto, warto zadbać o norkę bądź malutki domek dla zwierzaka, który wypełniony będzie trocinami. W tym miejscu nasz chomik będzie spał lub po prostu posiadał swój własny kąt.

Co ważne, chomiki prowadzą nocny tryb życia. W nocy często rozrabiają, biegają i bawią się w swoich klatkach, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie klatki w miejscu, gdzie nie sypia żaden z domowników.

Czym można karmić chomika?

W sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki ziaren dla naszych gryzoni – niewielką ilość takiej mieszanki podajemy naszemu chomikowi raz dziennie. Dodatkowo, warto podawać zwierzakowi codziennie kawałek jakiegoś świeżego warzywa (np. paprykę, kalafior, marchewkę, ogórek) oraz raz czy dwa razy w tygodniu kawałeczek jabłka.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Pierwsza sprawa – oswajanie. Należy rozpocząć ten proces już w pierwszym dniu, gdy chomik zamieszka w naszym domu. Można karmić go z ręki, bawić się z nim. Z czasem chomik pozwoli się pogłaskać.

Po drugie, chomik musi ścierać ząbki. W związku z tym, należy zadbać o jakąś gałązkę, żeby mógł ją pogryzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj