Wielu nowych właścicieli małych czworonogów zastanawia się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja szczeniaka. Jak go karmić, kiedy i jakie zapewnić mu szczepienia oraz zabiegi weterynaryjne, aby wyrósł na zdrowego i prawidłowo rozwiniętego dorosłego psa.

By rozwiać te wątpliwości, zaraz po odebraniu szczeniaka z hodowli bądź schroniska, należy udać się z nim do weterynarza, by jak najwięcej dowiedzieć się o jego kondycji zdrowia. Warto pamiętać, by wybrać się do sprawdzonego bądź polecanego specjalisty, ponieważ źle dobrane leczenie lub nieodpowiednie podejście do czworonoga, mogą na stałe zniechęcić psa, który w efekcie będzie bał się chodzić na leczenie.

Jak dbać o szczeniaka?

Szczeniaki zwykle mają wzmożony apetyt, chętnie jedzą wszystko, co dostaną i przede wszystkim w każdej ilości. W związku z tym należy zapewnić im właściwie zbilansowaną dietę. Jest to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które pierwszy raz stają się właścicielem szczeniaka. W tej diecie najważniejsze jest, aby rosnącemu czworonogowi zapewnić odpowiednią ilość kalorii i substancji odżywczych. Ponadto, piesek musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody i zbilansowanych posiłków podawanych regularnie o stałych porach. Zazwyczaj zaleca się, aby szczeniaki do szóstego miesiąca życia otrzymywały od czterech do pięciu posiłków dziennie. Natomiast starsze pieski od dwóch do trzech posiłków dziennie.

Wielu właścicieli dla swoich pupili wybiera gotowe karmy znanych producentów. Warto jednak sięgać po te o dobrym składzie i najwyższej ilości składników odżywczych oraz odpowiednie do wielkości lub rodzaju rasy. Taki pokarm pozwala zapewnić rosnącym szczeniakom zbilansowaną dietę, a więc zapewnia odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne, białka, tłuszczy oraz makroelementów. Jest to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli niemających doświadczenia z karmieniem czworonogów. Bardziej doświadczone osoby mogą także karmić pupila samodzielnie przygotowanymi posiłkami, choć warto to skonsultować z weterynarzem, który może zlecić dodatkową suplementację.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Bez znaczenia, czy jesteśmy posiadaczem pieska o długiej sierści bądź krótkiej należy stosować pielęgnację odpowiednią dla jego potrzeb. Pozwala to zachować nie tylko dobrą kondycję jego sierści, pazurów i uszów, ale także ma bardzo pozytywny wpływ na jego dobre samopoczucie i zdrowie. Wiele pupili bardzo boi się lub nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, więc warto go przyzwyczajać już od pierwszych dni życia.

Niektóre rasy, szczególnie te z długą i gęstą sierścią lub włosami wymagają codziennego czesania, ponieważ bardzo łatwo pojawiają się kołtuny, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale nieusunięte mogą przysporzyć wielu problemów. Natomiast jeśli chodzi o kąpiele, to przypadku szczeniaków należy je kąpać wówczas, gdy jest to konieczne, na przykład gdy wróci wyjątkowo brudny ze spaceru, ale nie częściej niż co 2 tygodnie.

Pielęgnacja szczeniaka to oczywiście nie tylko szczotkowanie i kąpiele, ale również skracanie pazurów, czyszczenie uszu i zabezpieczanie go przed pasożytami zewnętrznymi. W przypadku braku doświadczenia w zabiegach pielęgnacyjnych warto udać się do weterynarza lub osób zajmujących się zawodowo zabiegami dla piesków.

W jakie produkty się zaopatrzyć?

Skóra szczeniaka jest bardzo delikatna, przez co łatwo można ją podrażnić. W związku z tym najlepiej jest stosować delikatne kosmetyki przeznaczone do danej rasy, w żadnym wypadku nie należy stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Najlepszym wyborem będą łagodne kosmetyki – szampon lub odżywka, z naturalnym składem pozbawionym parabenów, sztucznych barwników i aromatów.

Poza kosmetykami warto zaopatrzyć się również w odpowiednią szczotkę przeznaczoną do pielęgnacji danego typu sierści. Do rozplątywania włosów lub sierści świetnie sprawdzi się grzebień o szerokich zębach, natomiast do usuwania zanieczyszczeń zdecydowanie lepsza będzie szczotka druciana. Niezależnie od narzędzi, jakie są używane do pielęgnacji, zawsze powinny zostać dokładnie wyczyszczone i przechowywane w suchym miejscu po każdym użyciu.

____________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego PsieDobre.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj