Saluki to pełna gracji i elegancji rasa znana ze swojej szybkości i zwinności. Te pochodzące z Bliskiego Wschodu psy od wieków są cenione za swoje zdolności łowieckie oraz niezwykłą lojalność. W naszym artykule przedstawimy najważniejsze cechy tej rasy, oraz przyglądniemy się jej historii.
Historia rasy Saluki
Uważa się, że rasa Saluki pochodzi z Bliskiego Wschodu, prawdopodobnie z obszaru obecnego Iranu i Iraku. Nazwa tej rasy wywodzi się od starożytnego, arabskiego miasta Salyuk. Saluki były hodowane przez plemiona beduińskie, które ceniły je za zdolności łowieckie. Były one często wykorzystywane do polowania na gazele, zające i inne ofiary, a ich niesamowita szybkość i zwinność czyniły je idealnymi psami do tego zadania.
Rasa ta została po raz pierwszy wprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku i szybko zyskała popularność wśród wyższych sfer. Wiele znanych osób, w tym królowa Wiktoria, było dumnymi właścicielami Saluki. Natomiast w Stanach Zjednoczonych pierwszy Saluki został zarejestrowany w American Kennel Club w 1927 roku.
Cechy fizyczne Saluki
Saluki jest psem o niezwykłej urodzie i wdzięku. To wysokie i smukłe psy, o długich nogach i wąskim ciele. Mają charakterystyczną, wąską głowę z długimi uszami i spiczastym nosem. Saluki występują w różnych kolorach, w tym białym, piaskowym, kremowym, złotym, rudym, szarym, czarnym lub trójkolorowym (czarny, podpalany i biały). Ich sierść jest krótka i jedwabista, i nie wymaga przesadnie dużej pielęgnacji.
Jedną z najbardziej uderzających cech Saluki jest ich niesamowita szybkość. Należą one do najszybszych ras psów, są zdolne do biegania z prędkością do 70 kilometrów na godzinę. Dzięki temu idealnie nadają się do polowań i wyścigów.
Cechy osobowości Saluki
Saluki to pies o łagodnym i przyjaznym charakterze. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, ale także jest niezależny i niekiedy bywa uparty. Jest niezwykle lojalny wobec swoich właścicieli i tworzy z nimi silną więź. Wobec obcych zachowuje się z rezerwą, ale nie wykazuje zachowań agresywnych. Saluki to pies o wysokich potrzebach ruchowych, dlatego należy zapewnić mu codzienną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Można z nim uprawiać różne sporty, takie jak agility, coursing czy dogtrekking.
Pielęgnacja i utrzymanie
Saluki są ogólnie zdrowymi psami, z niewielką ilością potencjalnych poważniejszych problemów zdrowotnych. Są jednak podatne na pewne schorzenia, w tym dysplazję stawów biodrowych i problemy z oczami. Jednak regularne badania i wizyty kontrolne u lekarza weterynarii mogą pomóc wcześnie wychwycić wszelkie potencjalne problemy zdrowotne.
Saluki nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale powinny być regularnie szczotkowane, aby ich sierść była lśniąca i zdrowa.
Szkolenie i socjalizacja Saluki
Szkolenie psa rasy Saluki wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnego wzmocnienia. Saluki to pies myśliwski, który ma silny instynkt tropienia i gonienia zwierzyny. Dlatego należy nauczyć go podstawowego posłuszeństwa i reagowania na komendy głosowe i gesty. Nauka powinna rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej już od szczenięcia. Saluki to rasa inteligentna i wrażliwa, która nie lubi ciągłych powtórzeń i surowych kar. Z tego powodu szkolenie powinno być urozmaicone i połączone z zabawą. Warto aby proces tresury obejmował również socjalizację z innymi ludźmi i zwierzętami, aby pies w przyszłości nie był nieśmiały ani agresywny. Szkolenie psa rasy Saluki to wyzwanie, ale również satysfakcja i przyjemność z budowania silnej więzi z czworonogiem.
Oczywiście duże rasy psów, takie jak Saluki mogą być nieco bardziej kłopotliwe w transporcie, zwłaszcza gdy chodzi o podróże za granicę. Dlatego jeśli jesteś właścicielem np. psa rasy Saluki i planujesz przewieźć swojego pupila do innego kraju, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej wyspecjalizowanej w przewozie zwierząt domowych np. tu: https://pet-tour.eu/. Dzięki temu Twój pupil zostanie przetransportowany w bezpieczny i komfortowy sposób, co pozwoli mu uniknąć niepotrzebnego stresu i zagrożeń związanych z podróżą.