Opiekując się kotem od pierwszych tygodni jego życia, możesz obserwować, jak szybko maluch dojrzewa i wkracza w dorosły wiek, jak zmienia się jego wygląd, zachowanie i przyzwyczajenia. Koty, jeśli są otoczone należytą opieką, nawet do późnej starości mogą zachować świetną kondycję i sprawny umysł. Na czym owa opieka polega? Jak żywić kota w podeszłym wieku i jakie wyzwania się z tym wiążą? Dowiedz się więcej!

Kiedy kot się starzeje i co na to wskazuje?

To, w jakim tempie starzeje się mruczek i na ile zaawansowane są tego oznaki, w dużej mierze zależy m.in. od jego rasy, ale też diety i innych warunków, jakie ma zapewnione na co dzień. Niemniej przyjmuje się, że koty w wieku około 10-12 lat to seniorzy. Przy czym należy pamiętać, że wiele kotów obecnie dożywa 18 a nawet 20 lat, pozostając niemal do końca w naprawdę godnej pozazdroszczenia kondycji fizycznej i psychicznej.

Oczywiście z czasem koci organizm przestaje funkcjonować tak efektywnie, jak dotychczas. Pogorszeniu, w różnym stopniu, mogą ulec zarówno: słuch, węch, wzrok i zdolności ruchowe. Do tego moją pojawić się inne typowe dla geriatrycznego wieku schorzenia. Jednym z większych wyzwań opiekunów kocich seniorów jest zapewnienie im diety dostosowanej do specyficznych potrzeb i wymagań.

Żywienie kota w podeszłym wieku

Koty starsze bardzo często tracą na wadze. Patrząc oczami człowieka, który jest nawet i 20 razy cięższy niż kot, nawet niewielki ubytek masy ciała powinien skłonić do podjęcia działania. Schudnięcie przez 4-kilogramowego kota 200 gramów w ciągu 2 tygodni odpowiada schudnięciu 4 kilogramów przez 80-kilogramowego człowieka. Dużo, prawda?

Najważniejsza jest wizyta u lekarza weterynarii i ocena zdrowia oraz apetytu mruczka, a w przypadku jego osłabienia – jak najszybsze wprowadzenie leków poprawiających łaknienie i poszukiwanie przyczyny zaburzeń.  Istotna jest także ocena ilości i kaloryczności przyjmowanej diety i – w razie konieczności – zmiana na bardziej energetyczną, aromatyczną karmę dla kotów geriatrycznych, jak np. karmy SPECIFIC™. Dlaczego? Dlatego, że chudnięcie, o ile oczywiście nie jest spowodowane chorobą, może być efektem osłabienia smaku i węchu. Poza tym u starszych kotów organizm nie przyswaja niezbędnych składników odżywczych tak efektywnie jak dawniej.

Wysokiej jakości karmy dedykowane kotom-seniorom pozwalają w dużej mierze rozwiązać ten problem. Stanowią bowiem bogate źródło istotnych składników odżywczych i – co równie istotne – cechują się zwiększoną smakowitością. Dzięki temu nawet kot borykający się z osłabieniem zmysłów smaku i węchu chętnie będzie sięgał po takie pożywienie i odczuwał przyjemność z jego jedzenia. Karmy dla seniorów są również lekkostrawne i nie obciążają układu pokarmowego. Dodatkowo zawierają cenne składniki, które wspierają zarówno serce, wątrobę, nerki i stawy, by kot jak najdłużej mógł cieszyć się dobrym zdrowiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj