Dbałość o swojego pupila wiąże się z szeregiem obowiązków, a w tym z dbałością o jego higienę. Pierwsza kąpiel psa może być jednak dość problematyczna, a w wielu przypadkach wymaga ogromnej dozy cierpliwości.

Dbałość o swojego pupila wiąże się z szeregiem obowiązków, a w tym z dbałością o jego higienę. Pierwsza kąpiel psa może być jednak dość problematyczna, a w wielu przypadkach wymaga ogromnej dozy cierpliwości. Niestety psy bardzo często panikują i nie pozwalają na spokojne przeprowadzenie kąpieli. Dzieje się tak głównie podczas pierwszych kąpieli, podczas których psy są zdezorientowane. W zależności od rasy psy różnie reagują na wodę o kąpiel, a także na sam akt próby kąpania ich. Ponadto psy mogą być zdezorientowane, gdy w wodzie znajduje się piana. Podczas kąpieli należy używać profesjonalnych kosmetyków, takich jak szampon dla psa Botaniqa, które mają skład dobrany adekwatnie do preferencji psów. To znaczy, że nie mają one zapachu, który by nadmiernie irytował psa, co jest niezwykle istotne, gdyż należy pamiętać, że psy mają niezwykle czuły węch i mogą reagować bardzo dużym strachem na zawarte w zwykłych szamponach substancje. Ponadto kąpiąc psa, należy brać pod uwagę, że sierść tych zwierzaków jest specyficzna, tak samo jak zanieczyszczenia, które się w niej znajdują. To wszystko sprawia, że należy precyzyjnie wybrać szampon, a nie polegać na przypadkowych specyfikach.

Po wybraniu odpowiedniego szamponu, w który można zaopatrzyć się na przykład w sklepach internetowych, takich jak canilove.pl, należy zastanowić się, czy pies jest gotowy na pierwszą kąpiel. Podstawową zasadą, do której należy się stosować, jest to, aby nie kąpać szczeniaka przed okresem, w którym nie jest on na tyle duży, że matka przestała go już czyścić poprzez wylizywanie. W tym momencie pies jest już gotowy na pierwszą kąpiel. Warto też poczekać do momenty, gdy zakończone zostaną wszystkie podstawowe szczepienia, które wykonuje się szczeniakom.

Sam proces kąpieli należy przeprowadzić w taki sposób, aby pies ciągle czuł się komfortowo. To oznacza, że pierwsza kąpiel psa powinna odbywać się jedynie w obecności osób. Z którymi szczeniak jest już przyzwyczajony i ma do nich zaufanie. Jest to podstawowa zasada, która pozwoli uspokoić psa, gdy ten zacznie się stresować nową sytuacją. Warto wcześniej przyzwyczajać go do akcesoriów, które zostaną użyte podczas kąpieli. W praktyce można na przykład lekko przeczesywać jego sierść szczotką lub gąbką, która zostanie później wykorzystana podczas kąpieli. Sprawi to, że gdy piesek zostanie wsadzony do miski lub wanny, nie będzie obawiał się dodatkowo nowych przedmiotów. W miarę możliwości warto również wcześniej przyzwyczajać go do samej wanny lub miski, w której będzie kąpany. Wsadzenie psa do takiego akcesorium może być dla niego stresujące, co w połączeniu z wodą może wywołać atak paniki. Można tego jednak uniknąć, gdy przyzwyczai się psa do całego procesu. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z profesjonalnych kosmetyków, takich jak szampon dla psa Botaniqa, które można nabyć w specjalistycznych sklepach, takich jak canilove.pl. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia paniki. Należy też pamiętać o tym, aby nie używać zbyt dużej ilości wody, aby nie stresować dodatkowo psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj