Przy wyborze akcesoriów dla psa nie można zapomnieć o obroży, jej wybór powinien być jednak dobrze przemyślany. Obroża dla psa umożliwia przypięcie do niej smyczy, co pozwala na komfortowe i bezpieczne spacerowanie z pupilem poza domem. Pełni ona też funkcję dekoracyjną, można wręcz określić ją mianem „psiej biżuterii”. Producenci tego typu akcesoriów zadbali o mnogość kolorów, wzorów, rozmiarów i zdobień.
W poszukiwaniu idealnej obroży dla psa, jak wybrać tą odpowiednią?
Przy wyborze obroży dla psa należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej rodzaj. Popularne są modele z metalową sprzączką, czyli obroże zapinane na dziurkę, w zależności od obwodu szyi psa. Nawet jeśli dziurek okaże się za mało, zawsze można dorobić kolejną w preferowanym miejscu, nie ma w tym niczego skomplikowanego. Przy zakupie tego typu obroży zawsze powinno się mieć na uwadze liczbę dziurek, aby można było dopasować ją idealnie do szyi pupila – nie może być ona zbyt ciasna ani za luźna. Obroże z metalową sprzączką wyróżniają się wytrzymałością, łatwością regulacji. Jeśli komuś zależy na szybkim jej zakładaniu lub ma psa z szyją szerszą od głowy, to warto rozejrzeć się za innym rodzajem obroży.
Obroża dla psa może być na klamrę, dostępna jest w wielu kolorach i wzorach. Charakterystyczne dla tego rodzaju akcesorium będzie zatrzask wykonany z metalu lub plastiku, dzięki któremu można liczyć na szybkie założenie/zdjęcie obroży. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób reguluje się długość obroży na klamrę, to wystarczy przeciągnąć pasek przez klamrę. Tego typu obroże są zwykle mniej wytrzymałe od tych z metalową sprzączką. Klamra nie będzie w stanie wytrzymać naporu silnego i dużego psa, szczególnie jeśli została wykonana z tworzywa sztucznego. W przypadku obroży na klamrze można mówić o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania.
Kolejnym rodzajem obroży dla psa jest model półzaciskowy, reagujący na zachowanie zwierzęcia podczas spaceru. Jeśli pies idzie spokojnie, to obroża pozostaje rozluźniona – zaciska się na szyi w momencie oporu, czyli gdy pupil zacznie ciągnąć na smyczy lub próbować wyswobodzić się z obroży. Warto od razu zaznaczyć, że ten rodzaj obroży zakłada się psu przez głowę, nie rozpina się jej. Nie trzeba martwić się o to, że pies zacznie się dusić, nawet w momencie energicznego wyrywania się. Obroże półzaciskowe są wyposażone są w metalowe kółka, które blokują dalsze zaciskanie się, przez co zwierzę poczuje wyłączne dyskomfort, ale nie będzie podduszane przez obrożę. Ma to na celu zniechęcanie go do wyrywania się – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku psów mających tendencję do ciągnięcia na smyczy podczas spaceru. Za pomocą obroży półzaciskowej można utemperować psa, skłonić do zwolnienia kroku. Funkcję półzacisku może pełnić kilkucentymetrowy pasek parciany, typu martingale lub łańcuszkowy.
Obroże martingale również zakłada się psu przez głowę, zaciskają się one w konkretnym miejscu na jego szyi. Klasyczna część zaciskowa zostaje zastąpiona osobnym paskiem, co umożliwia zmniejszenie obwodu obroży. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy psach mających głowę szerszą od szyi. Cieszą się dużą popularnością między innymi wśród chartów. Znajdujący się w obroży półzacisk pętelkowy zaciąga się przy pociągnięciu, co skutkuje mocnym przylgnięciem obroży do szyi psa. W przypadku czworonogów mających tendencję do ciągnięcia na smyczy lepiej rozejrzeć się za innym typem obroży – ze względu na jej szybsze zużywanie się w wyniku przecierania materiału przez metalowe okucia. Zasada jest taka, że jeśli pies nie sprawia żadnych problemów na spacerze, jego zachowanie jest poprawne, obroża połzaciskowa będzie tak naprawdę niepotrzebna. Nie ma sensu bez powodu ograniczać pupila i sprawiać mu dodatkowy dyskomfort. Będzie jednak świetnym wyborem podczas nauki chodzenia na smyczy i przy wymagających psach.
Co należy mieć na uwadze przy wyborze obroży dla psa?
Bardzo ważne przy zakupie obroży dla psa jest to, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Czworonóg ma czuć się swobodnie i komfortowo, spacer nie może źle mu się kojarzyć. Dobrze dopasowana obroża będzie na tyle ciasna, że pies nie jest w stanie samodzielnie jej zdjąć. Najprościej będzie zmierzyć obwód szyi pupila, następnie dodać do otrzymanej wartości dodatkowe dwa centymetry. Zasada jest taka, że powinno się być w stanie wsunąć dwa palce pod obrożę. Kolejną kwestią będzie jej szerokość, którą dostosowuje się do wielkości psa. Większe czworonogi potrzebują oczywiście szerszej obroży. Nie może być ona jednak zbyt szeroka, bo będzie krępować ruchy szyi i głowy. Najmniejszym psom wystarczy obroża o szerokości półtora centymetra. Średnim czworonogom zaleca się kupić obrożę o szerokości około dwóch centymetrów, a dużym co najmniej trzycentymetrową. Na stronie sklepu internetowego Warsaw Dog dostępne są wielorakie obroże, różniące się rodzajem, kolorem, wzorem, designem, szerokością. Do ich produkcji sięga się po dobrej jakości, wytrzymałe materiały, co przekłada się na wysokie walory użytkowe i estetyczne. Z asortymentem sklepu dotyczycem obroży można zapoznać się, odwiedzając stronę https://warsawdog.com/cat/obroza/.