Kastracja kotów jest powszechnie stosowanym zabiegiem, który można wykonać stosunkowo szybko, bo już po pierwszych 3-5 miesiącach życia zwierzęcia. Niesie ona wiele zalet, dlatego warto ją rozważyć po konsultacji z lekarzem weterynarii. Jako odpowiedzialny opiekun kota musisz jednak wiedzieć, jak postępować po zabiegu i jaką opieką otoczyć swojego pupila. Poznaj najistotniejsze informacje związane z kastracją!

Kastracja – „tak” czy „nie” dla zabiegu?

Bezdomność kotów jest problemem zakrojonym na wyjątkowo szeroką skalę. Dlatego – szczególnie w sytuacji, gdy posiadasz kota wychodzącego swobodnie na zewnątrz – zdecydowanie rozważ możliwość poddania go zabiegowi, aby nie przyczyniać się do szerzenia owej bezdomności. Kastracja, która ma na celu pozbawienie kota płodności, a co za tym idzie, zdolności do rozmnażania, jest zabiegiem prostym, szybkim i obciążonym naprawdę niskim ryzykiem powikłań.

Kot po kastracji, o ile oczywiście ma zapewnioną stosowną opiekę, bardzo szybko powraca do pełnej sprawności. Zabieg ma wiele zalet, bo przyczynia się m.in. do ograniczenia ryzyka rozwoju groźnych chorób, takich jak np. nowotwory układu rozrodczego. Koty zazwyczaj stają się spokojniejsze, zmniejszają obszar swoich wycieczek (dzięki czemu ryzyko zagubienia kota maleje), nie znaczą terenu (co jest szczególnie przykre i uciążliwe w mieszkaniu). Kastracja to słuszna decyzja, która służy ochronie zwierząt.

Po zabiegu kastracji – jaką opieką otoczyć kota?

Zaraz po zabiegu, kiedy kot wróci do domu, może odczuwać nieprzyjemne skutki narkozy. Z pewnością będzie nieco oszołomiony, zestresowany, może mieć problemy z koordynacją. Dlatego od razu zapewnij mu spokojny kącik do wypoczynku, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Może pić, ale nie powinien jeść przez około dobę. Cały czas dyskretnie obserwuj pupila, aby zareagować jak najszybciej, jeśli jego stan się pogorszy lub/i z innego powodu będzie budził niepokój.

Po około dwóch dniach kot powinien poczuć się już całkiem dobrze. Nie może jednak oddawać się zbyt intensywnej aktywności, jak bieganie i skakanie, aby nie uszkodzić szwów. Jeśli na co dzień wychodzi na zewnątrz, zatrzymaj go w domu na czas zagojenia rany. Udaj się do lekarza na wizytę kontrolną w umówionym terminie.

Zmiana diety po kastracji

To niezmiernie ważna kwestia, której świadomość powinien mieć każdy opiekun kota. Bardzo częstym skutkiem zabiegu kastracji jest spowolnienie metabolizmu, w wyniku którego zmniejsza się także zapotrzebowanie na energię dostarczaną wraz z pożywieniem. Kot staje się spokojniejszy, jest niejednokrotnie mniej aktywny, ale jednocześnie może odznaczać się większym apetytem. To prosta droga do niestety bardzo powszechnej w ostatnim czasie nadwagi i otyłości u kotów.

Aby temu zapobiec, sięgnij po wysokiej jakości karmy, jak karmy SPECIFIC™, dedykowane kotom po zabiegu kastracji i sterylizacji. Są to karmy pełnoporcjowe, bogate w niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie cechujące się ograniczoną wartością energetyczną, dzięki której łatwiej zadbać o prawidłową masę ciała kota. Bądź odpowiedzialnym opiekunem ze zdrowym i szczęśliwym kotem u boku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj