Sterylizacja jest dużym wyzwaniem dla kotki. Z powodu zachodzących w organizmie zmianie może ulec nie tylko zachowanie, lecz także skłonność do przybierania na wadze. Dlaczego tak jest? Jak zadbać o kotkę po sterylizacji, by zabieg był dla niej jak najmniejszym obciążeniem?

Czym jest sterylizacja?

Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na pozbawieniu płodności w wyniku usunięcia macicy, jajowodów i jajników. Jest to proces nieodwracalny, co oznacza, że wysterylizowana kotka nigdy nie zajdzie w ciążę. Właściciele kotów coraz częściej decydują się na ten zabieg u swoich ulubieńców, ponieważ niesie on za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, ograniczone zostaje niekontrolowane rozmnażanie zwierząt. Co więcej, sterylizacja bezpośrednio wpływa na zachowanie kotki, eliminując typowe w rui miauczenie, znaczenie terenu moczem czy próby ucieczki. Ponadto, kotka po sterylizacji wolna jest od ryzyka wystąpienia wielu niebezpiecznych dla życia chorób jak ropomacicze, nowotwory i torbiele jajników oraz gruczołu mlekowego.

Jak dbać o kotkę po zabiegu sterylizacji?

Kotka po zabiegu sterylizacji odczuwa skutki znieczulenia jeszcze przez kilka godzin. Może być apatyczna, senna i mieć problemy z poruszaniem się. Dlatego też zaraz po przywiezieniu z lecznicy należy zapewnić jej ciepłe schronienie, miękkie posłanie oraz ciszę, by powoli mogła dojść do siebie. Przez najbliższą dobę od zabiegu nie należy karmić zwierzęcia, a jedynie zapewnić mu dostęp do świeżej wody. Podczas kolejnych dni rekonwalescencji warto ograniczyć aktywność ruchową kotki, co zmniejszy ryzyko rozejścia się świeżych szwów.

Zabezpiecz miejsca pooperacyjne po sterylizacji

Zwierzęta mają skłonność do wylizywania ran, co nieraz skutkuje wystąpieniem stanu zapalnego. Właśnie dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsc pooperacyjnych. Kotce z reguły zakładany jest sztywny kołnierz uniemożliwiający sięgnięcie pyszczkiem do brzucha. Bardzo często stosuje się także specjalny kubraczek zakrywający całą ranę, nie ograniczając przy tym swobodnego ruchu zwierzęcia. Takie ubranko doskonale chroni szwy przed lizaniem, gryzieniem czy próbą rozdrapywania. Dzięki temu brud oraz bakterie nie mają możliwości wniknięcia do środka i wywołania infekcji. W lecznicach lub sklepach zoologicznych dostępne są różne rodzaje fartuszków (zawiązywane lub zapinane na grzbiecie) w różnych rozmiarach i kolorach. Jeśli rekonwalescencja pooperacyjna przebiega prawidłowo, kotka przebywa w kubraczku lub kołnierzu około 10 dni.

Dieta kotki po sterylizacji

Po sterylizacji kotek nieraz pojawiają się u nich tendencję do tycia. Wynika to z:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • znacznie niższego zapotrzebowania na energię,
  • wydzielania większej ilości hormonu głodu.

Przez to kotki stają się prawdziwymi łakomczuchami. Ponadto, mogą również pojawiać się u nich problemy ze stanami zapalnymi dolnych dróg moczowych. Aby zapobiec otyłości i powiązanymi z nią schorzeniami, warto zamienić kocią dietę na mniej kaloryczną niedługo po zabiegu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dbanie o odpowiednią aktywność ruchową kotki oraz sięgnięcie po gotowe karmy – np. Purina PRO PLAN® STERILISED. Zapewnią kotce w każdej porcji wszystkie składniki niezbędne dla jej dobrego zdrowia i samopoczucia. Karmy dla kota po sterylizacji opracowane są w taki sposób, by utrzymać prawidłowy metabolizm, wspomagać kontrolę masy ciała, a także zadbać o zdrowie dróg moczowych. Wszystko to dzięki odpowiednio dobranym składnikom mineralnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj