Otyłość u psa to stosunkowo częsty problem. Na spacerach bardzo często można spotkać psy, które ważą zdecydowanie więcej, niż powinny i mają przez to problemy z poruszaniem się. Pies sam z siebie nie poinformuje swojego właściciela, że dostaje za dużo jedzenia. Dodatkową porcję karmy zdrowe psiaki jedzą zazwyczaj ze smakiem, a nie zostawiają na później. Chętnie też skonsumują to, co podaje się im ze stołu lub z talerza, choć takie dokarmianie nie jest dobre dla ich zdrowia. Jak odchudzić psa, gdy ten waży zbyt dużo i zaczyna zagrażać to jego zdrowiu? Jakie ograniczenia wprowadzić i jak znaleźć odpowiednią karmę? Sprawdź!
Po pierwsze: nigdy nie dokarmiaj psa ludzkim jedzeniem
Podstawą diety psa powinna być dobrze zbilansowana karma sucha lub mokra. Można zdecydować się także na samodzielne gotowanie dla pieska, szczególnie jeśli ma on specjalne wymagania podyktowane konkretnymi chorobami lub problemami. Należy jednak pamiętać, że jest to zajęcie bardzo żmudne i pochłaniające bardzo dużo czasu. Wymaga też naprawdę dużo precyzji w kwestii dobierania składników. Dlatego lepiej i wygodniej jest wybrać odpowiedni rodzaj pożywienia spośród karm dla psów premium, które od razu będzie odpowiednio zbilansowane i dopasowane do potrzeb Twojego pupila. Na opakowaniu dobrej karmy podane są zawsze tabele z zapotrzebowaniem na jedzenie dla czworonoga. Uwzględnione tam są jego wiek oraz waga. W przypadku, gdy pies waży zbyt dużo, producenci podają specjalne zalecenia mające na celu redukcję wagi.
Odpowiednie dawkowanie karmy jest bardzo ważne. Jeśli zwierzak ją lubi i jest do niej przyzwyczajony, to zawsze chętnie zje kolejną jej porcję, więc nie można mu w tym przypadku ufać. Warto więc odważać mu wszystkie porcje i podawać dokładnie taką ilość, jakiej potrzebuje. Należy także pamiętać, aby nie dokarmiać psów ludzkim jedzeniem. Jeśli pupil jest zbyt gruby, to koniecznie należy wyzbyć się tego nawyku. Jedzenie przeznaczone dla ludzi najczęściej nie jest odpowiednio zbilansowane dla psa i nie przynosi dla niego nic dobrego. Skutkuje jedynie zwiększeniem masy jego ciała i obciążeniem jego układu pokarmowego.
Po drugie: wybierz specjalistyczną karmę i ogranicz smaczki
Trudno zadbać o dietę psa, jeśli nie wybierzemy dla niego specjalistycznej karmy, dopasowanej do jego potrzeb. Jest to podstawa żywienia każdego czworonoga, dlatego należy wybrać ją bardzo starannie i rozsądnie. Pierwszą zasadą podczas wybierania karmy dla psa jest postawienie na renomowane, specjalistyczne marki dostępne w sklepach zoologicznych. Lepiej unikać karm dostępnych w supermarketach, które nawet jeśli są znane i rozpoznawalne, to niestety rzadko zapewniają Twojemu psu to, co najlepsze. Dlatego najlepiej postawić na pełnowartościowe jedzenie dla psa, które zalecają specjaliści w profesjonalnych sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych.
Dobra karma dla psa powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Musi być bogata w minerały oraz witaminy, a także zawierać odpowiednią dawkę białka i tłuszczu zwierzęcego, aby pies miał odpowiednie pokład energii. Karmę należy podawać pupilowi o stałych porach i w odpowiednich, dopasowanych do jego zapotrzebowania, porcjach. Ważne jest, aby podczas odchudzania psa jak najbardziej ograniczyć dodatkowe smaczki, Jeśli zależy nam, aby nadal nagradzać psa jedzeniem, warto wykorzystać do tego karmę i odejmować po trochu z codziennych posiłków na rzecz nagród za dobre zachowanie czy naukę nowych sztuczek.
Po trzecie: ruch to samo zdrowie dla Twojego psa
Sama dieta to oczywiście nie wszystko. Podobnie jak w przypadku ludzi, odchudzanie należy połączyć nie tylko z nowymi i znacznie zdrowszymi nawykami żywieniowymi, ale także koniecznie trzeba skupić się na odpowiedniej dawce codziennego ruchu u psa. Jest to bardzo istotne, ponieważ od tego zależy jego ogólna kondycja oraz zdrowie. Regularne spacery mają ogromny wpływ na układ kostny psiaka. Pomagają rozruszać stawy oraz poprawiają kondycję mięśni i dodatkowo zwiększają wydolność jego organizmu. Systematyczność w tej kwestii jest niezwykle istotna. Nie można jednego dnia zafundować psu bardzo intensywnego treningu podczas spaceru, a przez kolejne dwa tygodnie wychodzić z nim tylko na konieczne minimum. Przy takim podejściu efekty niestety nie będą takie, jak oczekujemy.
Pamiętaj, że zdrowie i dobra kondycja Twojego psa leżą w Twoich rękach. To od Ciebie zależy, czy Twój pupil będzie w dobrej formie oraz czy jego waga będzie odpowiednia. Zwierzęta same rzadko odmawiają jedzenia i dzieje się tak zazwyczaj tylko wtedy, gdy coś poważnego im dolega. W innych sytuacjach chętnie zjadają nadprogramowe smaczki oraz dodatkowe porcje pokarmu. Nie odmawiają także tego, co nie do końca służy im zdrowiu, czyli ludzkie jedzenie oraz inne niezdrowe przekąski. Kontroluj to, co Twój pies je i zadbaj o jego zdrowie dzięki dobrze zbilansowanej diecie dopasowanej do jego potrzeb.