Każdy posiadacz królika marzy o zapewnieniu pupilowi długiego, komfortowego i zdrowego życia. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zwierząt, przyjmowane pożywienie ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia królika. Częsty dylemat, przed którym stają właściciele uszatych gryzoni wiąże się z tym, co powinno znaleźć się w diecie naszego milusińskiego.

Siano

Trawa i siano to podstawowy składnik diety królika. Świeża koniczyna i mlecz to nie lada gratka dla prawie każdego królika, jednak nie każdy właściciel jest w stanie zapewnić pupilowi do nich dostęp. W warunkach miejskich lub zimą nasz przyjaciel będzie musiał zadowolić się sianem lub granulatem, który jest skompresowaną wersją odpowiednich roślin.

Warzywa

Kolejnym ważnym punktem w jadłospisie królika są warzywa, spośród których największym powodzeniem cieszą się te o zielonych łodygach (bazylia, brokuł, pietruszka, liście różnorakich krzewów). Niektóre warzywa (jarmuż, szpinak) należy jednak podawać ostrożnie i w odpowiednich porcjach.

Owoce

Większość królików z radością pałaszuje także owoce. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż warzywa zawierają dużo więcej cukrów w porównaniu do warzyw, dlatego ich ilość w króliczym menu musi być ściśle kontrolowana. Odradza się karmienie królików bakaliami, które są wysokokaloryczne i mogą powodować tycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj