Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że nie muszą one spożywać wyłącznie mięsa, a nawet nie powinny. Nie jest to pokarm kompletny i zbilansowany, który mógłby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jest wręcz niedoborowy w niektóre składniki, takie jak wapń. Dlatego dieta psa powinna być oparta na pełnoporcjowej karmie gotowej – jest to rozwiązanie najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla czworonoga. Od czasu do czasu, w ramach przekąski, możesz poczęstować swojego pupila kawałkiem mięsa. Jakie mięso dla psa będzie najlepsze – surowe czy gotowane? Rozwiewamy wątpliwości.

Jakie mięso dla psa?

Mięso jest cennym źródłem białka i tłuszczu. Oprócz tego wraz z innymi produktami pochodzenia zwierzęcego dostarcza ważne składniki odżywcze, takie jak potas, żelazo, miedź, wapń, fosfor, witamina A, niacyna, biotyna. Samo mięso (mięśnie szkieletowe) nie jest jednak pokarmem kompletnym i zbilansowanym pod względem energii i składników pokarmowych. Niektóre witaminy i składniki mineralne znajdują się w nim w nadmiarze bądź w ograniczonej ilości. Mięso charakteryzuje się między innymi nieodpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu (z przewagą fosforu), dlatego nie powinno stanowić głównego składnika w diecie psa. Taka dieta niekorzystnie wpływa na kondycję układu kostno-stawowego, zwłaszcza u młodych, rosnących psów.

Wobec tego, zamiast zastanawiać się, jakie mięso dla psa będzie najlepsze, lepiej pozostać przy pełnoporcjowej karmie gotowej, w której mięso znajduje się w odpowiedniej ilości, obok takich składników, jak podroby, surowce pochodzenia roślinnego oraz zdrowe tłuszcze.

Czy pies może jeść surowe mięso?

Jedną z popularniejszych ostatnio filozofii żywienia zwierząt jest dieta BARF oparta na surowych produktach, głównie pochodzenia zwierzęcego – mięśniach, kościach i podrobach. Dieta ta wzbudza wiele kontrowersji, głównie dlatego, że surowe mięso dla psa stanowi zagrożenie mikrobiologiczne (stanowi potencjalne źródło bakterii, pasożytów i wirusów) nie tylko dla zwierzęcia, ale też dla jego opiekuna. Pies, który jest nosicielem bakterii czy pasożytów, podczas higieny miejsc intymnych, przenosi je na sierść, przedmioty w domu lub bezpośrednio na człowieka. Zagrożone są zwłaszcza kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby o obniżonej odporności (osoby starsze i chore).

Dieta BARF niesie też ryzyko niedostatecznego bądź nadmiernego spożycia niektórych składników odżywczych przez psa. Mimo że oprócz mięsa, kości i podrobów, do mieszanek BARF dodaje się również pewne ilości warzyw i owoców oraz suplementy diety, bez specjalistycznej wiedzy nietrudno jest popełnić błąd i źle zbilansować dietę.

Mięso dla psa – podstawa diety czy przekąska?

Skoro surowe mięso dla psa może okazać się szkodliwe, czy lepiej jest podawać czworonogowi mięso gotowane? Tak, ale tylko jeśli będziemy robić to okazjonalnie, podając psu niewielki kawałek mięsa ugotowanego bez dodatku soli. Mięso poddane obróbce termicznej jest bezpieczne pod względem mikrobiologicznym, ale jeszcze bardziej niedoborowe w składniki odżywcze niż mięso surowe, więc nadal nie stanowi zbilansowanego posiłku dla psa. Jednak w formie smakołyku podanego w małej ilości na pewno mu nie zaszkodzi. Jakie mięso dla psa wybrać? Psu można podać każdy gatunek mięsa, najbardziej atrakcyjne dla niego są tłuste i ścięgniste kawałki. Pamiętaj jednak, by dokładnie oczyścić mięso z kości, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy.

Dieta psa powinna być oparta na kompletnej i zbilansowanej karmie opracowanej przez ekspertów żywienia zwierząt. Podawanie gotowego, pełnoporcjowego pokarmu jest nie tylko szybkie i wygodne dla opiekuna, ale też zdrowe i bezpieczne dla psa, ponieważ takie jedzenie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj