Właściciele czworonogów dbający o ich dobrą kondycję powinni pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu swoich pupili. Podobnie jak ze szczotkowaniem zębów, warto aby pies został zapoznany z tym zabiegiem pielęgnacyjnym już w okresie szczenięcym. Do nauki czyszczenia uszu właściciel może wykorzystywać smakołyki, dzięki którym zwierzę skojarzy początkowo stresujący zabieg z czymś przyjemnym.

Jak często należy czyścić psie uszy?

Odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien systematycznie kontrolować stan uszu swojego pupila oraz raz na dwa tygodnie delikatnie oczyścić ich wnętrze. Oczywiście, częstotliwość takiego zabiegu jest zależna od budowy psiego ucha uwarunkowanej rasą czworonoga. Psy z uszami stojącymi zazwyczaj nie są podatne na infekcje oraz stany zapalne ucha, dlatego w ich przypadku taki zabieg może być przeprowadzany rzadziej, w zależności od indywidualnych potrzeb. Sytuacja okaże się bardziej problematyczna dopiero u psów z długimi, zwisającymi uszami. Do takich ras należą m.in. beagle, bassety, różnych typów spaniele oraz jamniki. Psy tych ras muszą być systematycznie obserwowane pod kątem stanu uszu, a zabiegi pielęgnacyjne powinny być w ich przypadku przeprowadzane raz na dwa tygodnie lub nawet raz na tydzień. Choroby psów związane z układem słuchowym u ras ze zwisającymi uszami są wyjątkowo częste, dlatego w przypadku wszelkich wątpliwości nad stanem psiego ucha, właściciel niezwłocznie powinien udać się do weterynarza.

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia uszu?

Czworonóg powinien być przyzwyczajony do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych jeszcze w okresie szczenięcym, kiedy dobrze adaptuje się do wszelkich nowości. W przypadku psów starszych, które nigdy przedtem nie miały czyszczonych uszu, taki zabieg może okazać się szczególnie stresujący. Zarówno w przypadku szczeniąt, jak i psów starszych, właściciel powinien wykazać się cierpliwością w czasie nauki czyszczenia uszu. Szczególnie pomocne może okazać się stosowanie smakołyków, które sprawią, że czworonóg zacznie kojarzyć ten prosty zabieg z czymś przyjemnym.

Jak prawidłowo czyścić psie uszy?

Czyszczenie uszu psa należy przeprowadzić stosując wacik nasączonym specjalnym płynem, jaki można zakupić w sklepie zoologicznym oraz u weterynarza. Wacikiem delikatnie przecieramy małżowinę uszną, patrząc przy tym, aby nadmiar płynu nie dostał się do wnętrza ucha (mogłoby to skończyć się nawet stanem zapalnym). Psich uszu pod żadnym pozorem nie wolno czyścić patyczkami kosmetycznymi, które nieumiejętnie zastosowane mogą podrażnić wnętrze ucha i spowodować tym ból pupila.

Źródło: