Nerki to narząd, który pełni w organizmie niezwykle ważną rolę. Kiedy pojawiają się choroby w jego obrębie, nie ma czasu do stracenia. Kot czym prędzej powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza weterynarii. Chcąc umożliwić swojemu podopiecznemu jak najszybszy powrót do zdrowia i ulżyć w cierpieniu, musisz bezwzględnie przestrzegać wskazówek specjalisty. Jedną z nich z pewnością będzie zmiana diety. Jak powinna ona wyglądać w przypadku kota z chorymi nerkami?

Jaką funkcję pełnią nerki?

Nerki pełnią szereg ważnych funkcji, do których należą m.in.: utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej (czyli utrzymanie właściwego pH), usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem, regulacja ciśnienia krwi, produkcja hormonów, utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej na odpowiednim poziomie. Kiedy nerki chorują – choruje cały organizm. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów udać się do lekarza.

Choroby nerek – jakie objawy?

Choroby nerek trudno jednoznacznie zdiagnozować bez przeprowadzenia szczegółowych badań, gdyż dają one wiele objawów – również tych typowych dla innych schorzeń. Należą do nich m.in. apatia, zmęczenie, zmniejszenie apetytu, wymioty, utrata masy ciała, zwiększone pragnienie, wypadanie sierści. Chore nerki mogą powodować zarówno zatwardzenie, jak i biegunkę, nadmierne oddawanie moczu lub wręcz przeciwnie – problemy z jego oddawaniem. Jeśli zauważysz zmianę zachowania u swojego pupila i dostrzeżesz któryś z wyżej wymienionych objawów, koniecznie idź do specjalisty.

Dieta w chorobie nerek

Zbilansowana dieta jest jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie. W przypadku kotów cierpiących na choroby nerek powinny one dostawać karmę o ograniczonej zawartości fosforu (a czasem i białka), adekwatnie do fazy choroby nerek. Dzięki temu nerki będą odciążone. Białko zawarte w karmie musi być najwyższej jakości i wysokostrawne, aby utrzymać prawidłową masę mięśniową kota. Karma musi być natomiast bogata w dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a także w witaminy i minerały, które są usuwane z organizmu z powodu nadmiernego wydalania moczu.

Co niezmiernie istotne, karma dla kota z chorymi nerkami powinna cechować się nie tylko najwyższą jakością, ale również doskonałym smakiem. Ma to ogromne znaczenie w szczególności w odniesieniu do tych kotów, które nie mają apetytu z powodu dolegliwości. Doskonałym wyborem jest karma SPECIFIC™, która spełnia wszystkie wymogi żywieniowe kotów borykających się z różnymi chorobami, w tym z chorobami nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj