Drób charakteryzuje się specyficzną budową układu pokarmowego, która determinuje jego styl żywienia. Niezależnie od tego, gdzie hodowany jest drób – czy są to fermy czy przydomowe gospodarstwa – należy przestrzegać kilku zasad jego karmienia.

Jak prawidłowo karmić drób?

Odpowiednio karmiony drób jest silny, zdrowy, a przede wszystkim daje smaczne mięso i jajka. Na kondycję drobiu wpływa także sposób ich bytowania, możliwość odpoczynku na grzędzie czy udostępnienie miejsca do ruchu. Zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i na fermach, stosuje się pewne ułatwienia w żywieniu ptaków – odpowiednio zbilansowane mieszanki paszowe oraz dodatki do nich stanowią źródło ważnych składników mineralnych.

To dzięki nim odbywa się prawidłowy wzrost drobiu, który następnie przekłada się na sprzedawane produkty. Drób znoszący jajka nie jest w stanie przyswoić z podstawowej mieszanki ziarna zwiększonej ilości wapnia, niezbędnego w procesie kształtowania skorupki jaja. Z kolei samodzielne zwiększanie dawki fosforu w jego diecie może spowodować rybi posmak w jajach – ponieważ jest on najłatwiej dostępny w mączce rybnej. Odpowiednio dobrana mieszanka paszowa nie pozwoli na przemineralizowanie paszy.

Czego należy unikać w żywieniu drobiu?

Karmiąc drób, należy mieć na uwadze jego komfort bytowania. Ptactwo w chłodniejsze pory roku może czuć się niekomfortowo na wybiegu, a przez to nie jest w stanie wybrać paszy z ziemi. Warto wtedy tak komponować mieszanki paszowe, aby jego część była rozdrobniona i wygodniejsza w zjadaniu. W trakcie cieplejszych dni drób musi mieć dostęp do wody, a temperatura na wybiegu musi być odpowiednio wyregulowana. Ponieważ wraz ze wzrostem temperatury powietrza, drób traci apetyt, zjada mniej pokarmu, a zatem przyswaja mniej niż powinien składników mineralnych.

Niezależnie od panującej pory roku, należy uważać na ilość nasion roślin strączkowych i żyta podawanego drobiowi, ponieważ jego wadą jest utrudnione trawienie, które może spowodować dolegliwości układu pokarmowego. Dobrze jest także wybierać takie dodatki paszowe dla drobiu, które mają niski poziom śruty poekstrakcyjnej rzepakowej, która wpływa na wielkość znoszonych jajek. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię, warto jest pamiętać o wysokogatunkowych mieszankach paszowych dla drobiu.

Pasza dla drobiu w gospodarstwach rolnych i farmach powinna przede wszystkim smakować ptactwu. Zbilansowane mieszanki paszowe są łatwostrawne i nasycone niezbędnymi do prawidłowego wzrostu, minerałami.

Dlaczego jajka mają inny smak latem, a inny zimą?

W czasach, kiedy drób hodowany był wyłącznie w gospodarstwach przydomowych, rolnicy podawali mu różny pokarm w zależności od trwającej pory roku. Taka cyklicznie zmieniana pasza decydowała nie tylko o smaku jajek, ale także o wybarwieniu żółtek. Aby jednak drób nie tył od dodatków zawartych w paszy – takich jak buraki, koniczyna czy kaszka kukurydziana – jego podstawowym pokarmem powinno być ziarno z dodatkiem wysokiej jakości mieszanek paszowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj