Koszatniczki to urocze gryzonie, które swoim wyglądem przypominają wiewiórki. Dorosłe osobniki osiągają wagę około 300 g, a ich długość wynosi 25-31 cm. W długość wliczony jest również ogon. Gryzonie te w warunkach domowych żyją średnio 6-8 lat.

Koszatniczki – co warto o nich wiedzieć?

Koszatniczki są dość aktywnymi gryzoniami, dlatego też potrzebują odpowiednio dużego lokum. Kartka dla koszatniczki powinna mieć wymiary minimum 80×50 cm i 40 cm wysokości. Są to wymiary dla dwóch koszatniczek. Pamiętajmy, że są to zwierzęta stadne, dlatego musimy mieć przynajmniej dwa osobniki. Większa ilość koszatniczek pozwoli nam obserwować zachowania, które występują u tych zwierząt w naturze. Na każdą kolejną koszatniczkę musimy wybrać większą klatkę o około 20 cm na długości i tyle samo na wysokości. Dla przykładu klatka dla trzech koszatniczek musi mieć wymiary 100×50×60 cm. Oczywiście są to minimalne wymiary. Tak naprawdę im większa klatka tym lepsza.

W klatce nie może zabraknąć różnego rodzaju półek, hamaków i domków. Dzięki nim nasze gryzonie będą mogły skakać do woli. Kołowrotek to również dobry pomysł. Jednak musi on być odpowiednio duży. Zamiast tego można wybrać również dysk do biegania. Miska na pokarm musi być ciężka, żeby zwierzęta jej nie przewróciły. Powinniśmy ją ustawić na spodzie klatki, ponieważ skaczące koszatniczki mogłyby strącić ją z półek. Poidełko również warto umieścić na dole klatki. Wtedy kapiąca woda będzie od razu wchłaniać się w podłoże. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się żwirek. Musi być on niezbrylający. W sklepach znajdziemy wiele różnych żwirków, z których najłatwiej dostępny jest ten drewniany.

Jak się opiekować koszatniczką?

Koszatniczki powinniśmy karmić 2 razy dziennie małymi porcjami. Dziennie dajemy łyżkę stołową karmy na jedną koszatniczkę. Oprócz tego podajemy suszone zioła, kwiaty i korzenie. Koszatniczki mają delikatny układ trawienny. Dlatego świeże warzywa i owoce możemy podawać raz dziennie w niewielkiej ilości. Codziennie powinniśmy również wymieniać wodę w poidełku na nową. Pamiętajmy również o tym, żeby wypuszczać gryzonie poza klatkę na przynajmniej godzinę dziennie. W tym czasie możemy pobawić się z koszatniczkami. Uważajmy jednak na ogon naszego pupila. Koszatniczki w stresującej sytuacji mogą odrzucić ogon, który później nie odrośnie. Rana po ogonie powinna samoistnie się zagoić, jednak warto odwiedzić weterynarza, który opatrzy ranę.

Czym karmić koszatniczki?

Koszatniczki, podobnie jak szynszyle mają skłonność do cukrzycy. Dlatego też słodkie owoce czy warzywa traktujemy jedynie jako przysmak. Podstawą diety koszatniczek jest siano, które musi stale znajdować się w paśniku. Kolejne są suszone zioła, kwiaty i korzenie roślin. Karma dla koszatniczek powinna być dobrej jakości. Pokarm ten nie powinien zawierać zbóż, które są tuczące. Świeże warzywa możemy podawać codziennie w małej ilości. Jednak musimy obserwować nasze pupile. Jeśli występują biegunki, to powinniśmy przerwać podawanie świeżych warzyw i owoców. W klatce możemy również umieścić gałęzie drzew owocowych np. suszone gałązki jabłoni dla gryzoni, które posłużą do ścierania zębów.

Aby zapewnić szczęśliwe i zdrowe życie swojemu gryzoniowi każdy właściciel potrzebuje dobrej jakości przysmaków. Kosztatniczki są bardzo delikatne i wymagają naturalnych i dobrych jakościowo produktów, które znajdziesz w sklepie: https://dlagryzonia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj