Kastracja psów i kotów to nie tylko sposób na kontrolę rozrodu, ale również zabieg mający na celu utrzymanie pupila w zdrowiu. Zarówno przeciwnicy kastracji, jak i jej zwolennicy mają wiele do powiedzenia, dlatego warto zapoznać się z ich argumentami.

Zalety kastracji

Kastracja psów i kotów ma sporo zalet. Wykonuje się ją głównie w celu kontroli rozrodu, pozwalając na ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt. Zabieg wykonany przed drugą cieczką w 90% chroni suki przed nowotworem sutka i całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia groźnego dla życia ropomacicza. Kastracja samców chroni przed nienowotworowymi schorzeniami prostaty i nowotworami jąder. Po wykonaniu zabiegu psy powinny wykazywać mniejszy poziom agresji oraz zainteresowania innymi psami, co na ogół przyczynia się do łatwiejszej tresury.

Minusy kastracji

Niestety, jak każdy zabieg tak i kastracja niesie ze sobą pewne ryzyko. Wykonanie kastracji może zwiększać ryzyko występowania schorzeń układu moczowego, a także może być przyczyną nietrzymania moczu. W szczególności dotyczy to suk dużych ras. Powszechnym problemem po wykonaniu kastracji jest zwiększony przyrost masy ciała u psów i kotów, co może wymagać wprowadzenia określonej diety. Zwolniony metabolizm może, jednak nie musi przyczyniać się do większej ospałości u zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj