Alergie pokarmowe występują coraz częściej zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Wynika to z nieprawidłowej reakcji na dany składnik, który znajduje się w pożywieniu. Organizm zaczyna bronić się przed elementem i dochodzi do nadmiernego wydzielania się histaminy. Warto wtedy zadbać o wykluczenie uczulającego produktu. Dowiedz się, czym karmić psa z alergią pokarmową?

Alergia pokarmowa u psa, jakie są jej objawy?

Wiele osób chciałoby, żeby łatwo można było odkryć, czy psu coś dolega. Niestety jednak zwierzęta nie mówią i pozostaje jedynie baczna ich obserwacja. Wśród najczęściej występujących objawów kojarzonych z alergią pokarmową można wymienić:

  • nadmierne wydrapywanie i wygryzanie

Każdy pies czyści swoje futro i skórę za pomocą wylizywania oraz delikatnego wygryzania. Jednak gdy możesz zauważyć miejsca pozbawione sierści z widocznie podrażnioną tkanką, lub – co gorsza – ranami, czas wybrać się do weterynarza. Taki objaw może świadczyć o alergii pokarmowej na dany składnik karmy.

  • biegunka i wymioty

One również są zaliczane do objawów charakterystycznych dla silnej nietolerancji pokarmowej. Jeśli zauważysz takie oznaki u zwierzęcia, konsultacja u weterynarza jest niezbędna.

Warto pamiętać, aby nigdy nie lekceważyć niepokojących objawów i wybrać się z wizytą do przychodni weterynaryjnej, od razu gdy zauważysz nietypowe symptomy.

Najczęściej występujące alergie pokarmowe u psów

Co do zasady, zwierzę może być uczulone na dowolny składnik pokarmu. Można jednak wymienić najczęściej powodujące alergię pokarmową produkty:

  • mięso kurcząt – to chętnie wykorzystywany składnik do tworzenia karm suchych. Często pojawia się również w innych sposobach żywienia, gdyż jest łatwo dostępny i bogaty w substancje odżywcze;
  • jagnięcina – to również popularny składnik suchych karm, zwłaszcza w produktach przeznaczonych dla szczeniąt;
  • białka roślinne – zboże to często wywołujący alergie pokarmowe składnik.

Natomiast w przypadku, gdy podejrzewasz u swojego zwierzaka alergię pokarmową, może to być dowolny produkt, który ląduje w jego misce.

Alergia pokarmowa – jak sobie z nią radzić?

Wiele osób z początku stara się zmienić suchą karmę, na tę o innym składzie. Jednak na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów pożywienia dla zwierząt, a ich skład jest także różnorodny. Jedną z najefektywniejszych metod walki z alergią pokarmową jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na wykluczaniu danego elementu pożywienia, aż zwierzę przestanie wykazywać objawy alergii pokarmowej. Warto jednak wiedzieć, że efekty takiej diety można zaobserwować nawet po 2 tygodniach, więc prowadzenie selekcji produktów spożywczych może być żmudne. Do tego trzeba pamiętać, że gotowe karmy suche zawierają wiele składników, dlatego wyeliminowanie tego uczulającego może być wyzwaniem.

Dieta eliminacyjna domowa

Samodzielne komponowanie jedzenia dla zwierzęcia może być pomocne przy próbie wyeliminowania uczulającego produktu. W zależności od preferencji można zdecydować się na gotowanie psu lub podawanie surowej diety BARF. Wśród zalet takiego rozwiązania często są wymieniane następujące aspekty:

  • pewność co do składu karmy

Dzięki temu, że sam przygotowujesz pokarm dla swojego czworonoga, doskonale wiesz, co się znajduje w jego misce. Dzięki temu przeprowadzenie diety eliminacyjnej może być znacznie łatwiejszym zadaniem.

  • brak chemicznych ulepszaczy

Warto pamiętać, że obecność chemii spożywczej również może wywołać alergię pokarmową. W takiej sytuacji zastosowanie domowej diety lub BARF może szybko dać pozytywne rezultaty.

Jednak samodzielne przygotowanie jadłospisu dla zwierzęcia może być trudne, zwłaszcza dla osób, które dotychczas nigdy nie miały w tym doświadczenia. Wszak przy nieodpowiednim skomponowaniu diety, nietrudno o niedobory i pojawienie się innych dolegliwości. Dlatego korzystnym rozwiązaniem przy diecie eliminacyjnej BARF może być wybór pakietów z porcją surowych produktów w Petitmit. Czytelna i krótka lista nieprzetworzonych składników będzie pomocna przy diecie eliminacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje zwierzę będzie odpowiednio odżywione, a z czasem uda się wyeliminować uczulający składnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj