Alergia pokarmowa u kotów to choroba, z którą do końca życia zmaga się wiele mruczków. Jej najczęstszymi objawami są wymioty i biegunki, ale u kotów równie często mogą wystąpić stany zapalne skóry oraz uczulenia. Wówczas kot może nie tylko intensywniej się drapać, ale także wylizywać, co z kolei skutkuje utratą sierści. Zazwyczaj tego typu objawy występują w okolicach uszu i pyszczka, ale alergia może pojawić się w każdym miejscu na ciele czworonoga. Z tego też powodu niezwykle ważna okazuje się obserwacja stanu zdrowia kota i szybka reakcja w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów.

Alergie pokarmowe u kotów — na co najczęściej uczulone są mruczki?

Wśród najczęstszych kocich alergenów warto wymienić między innymi kurczaka. Zarówno samo mięso, jak i dodatki w postaci jajek lub ich skorupek niekiedy uczulają koty, które przez większość swojego życia jadły przede wszystkim kurczaka. Ponadto kurczak jest mięsem, w którym często pojawiają się różnego rodzaju chemiczne dodatki, co w u wrażliwych kocich przewodów pokarmowych może wiązać się z rewolucjami żołądkowymi. Warto jednak wspomnieć, że alergia na kurczaka nie musi wiązać się z alergią na cały drób — większość kotów bardzo dobrze czuje się między innymi na indyku.

Aby dowiedzieć się, czy kot jest uczulony na kurczaka lub na jakikolwiek inny składnik karmy, warto przeprowadzić dietę eliminacyjną. Polega ona na karmieniu kota tylko jednym rodzajem białka przez około 4-6 tygodni. Wówczas dobrym pomysłem okazuje się wybór karmy, najlepiej takiej, której kot nigdy wcześniej nie jadł lub które rzadko kiedy uczulają — polecamy między innymi karmy z kangura, koniny, owcy, jelenia, sarny czy łososia. Dobrze tolerowana okazuje się również delikatna jagnięcina. Należy jednak przy tym pamiętać, że w przypadku niektórych kotów objawy mogą pojawić lub znacznie nasilić się od razu po kontakcie z danym białkiem — w takiej sytuacji należy odstawić karmę i spróbować z innym białkiem. Mimo to są również mruczki, u których objawy alergii pokarmowej mogą wystąpić nawet po 2-4 tygodniach.

Jaką karmę wybrać w przypadku kota z alergią?

Wiedząc, na co kot jest uczulony, należy wybrać karmę, która nie zawiera danego rodzaju białka. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niezwykle ważna okazuje się wówczas umiejętność czytania i analizowania składów poszczególnych produktów. Koty, które są nadwrażliwe na któryś ze składników, często stają się bardziej podatne na różnego rodzaju problemy trawienne, co sprawia, że dobrym pomysłem jest wybór karmy o jak najlepszym składzie. Godną uwagi propozycją są między innymi karmy Acana, które wyróżniają się wysoką zawartością mięsa i występują w wielu różnych smakach, na przykład w rybnym, co ułatwia wprowadzenie odpowiedniej diety.

Co więcej, warto również pamiętać, że nagła zmiana żywienia często wiąże się z dużym stresem dla mruczka i także może prowadzić do różnych objawów z przewodu pokarmowego. Dlatego też, gdy głównym sposobem odżywiania mruczka jest sucha karma dla kota danej marki, jej zmianę należy wprowadzać stopniowo, między innymi poprzez mieszanie nowej karmy ze starą w coraz większych proporcjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj